Okey

Arada on yıllarca yaş farkı olan farklı nesillerden kişilerin aynı masaya oturup eğlenerek oyun oynamasını sağlayan bir oyun varsa o da okeydir.Türkiye’de en sevilen ve en eğlenceli oyun türlerinin başında gelmekle birlikte, yüzyıllardır kahvehanelerde ve evlerde arkadaş ve aile ortamında oynanmakla birlikte, günümüzde birbiri ardına ortaya çıkan onlarca oyun sitesi ile internette ve küçük boyutlu okey yazılımları ile bilgisayarlarda oynanabilmektedir.

Okey Oyununun Tarihçesi


Oyunun kökenleri de birçok oyunda olduğu gibi Çin’e dayanmaktadır. Günümüzde de hala oynanan Çin icadı bir oyun olan domino oyunundan türetilen oyun, domino oyunu esas alınarak Çin’de yaşayan Acemliler tarafından geliştirilmiştir. Okey daha sonra buradan İran ve Arabistan’a yayılmıştır. Arapların oyunu “sıralı yaşlar” anlamına gelen “El Turaft” olarak adlandırdığını görüyoruz.

Oyun 15.yüzyılda Araplardan Türklere aktarılmıştır. Zaman içerisinde sevilerek oynanamaya başlanan ve Osmanlılar tarafından “Ol Kıraat-ı” olarak adlandırılan oyunun kuralları Enderun mekteplerindeki hocalar tarafından değiştirilmiş ve bugünküne benzer şeklini alarak günümüze gelmiştir.

İnternette Okey

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, Okey gerek aile, gerekse arkadaş ortamında toplu olarak oynamak için seçilebilecek en iyi oyunlardan birisidir. Bunun nedenlerinin başında Türkiye’de hemen herkesin bu oyunu bilmesi, oyunun özel bir masaya ihtiyaç göstermemesi ve hemen her yerde kolaylıkla oynanabilmesi ve nihayetinde  sosyalleşmeye katkıda bulunan, oldukça eğlenceli bir oyun olması gelmektedir.

 

Ancak oyunu oynamak içi gerekli olan dört kişiyi bir araya getiremiyorsanız bile bu oyunu oynayabilirsiniz. Nasıl mı? Tabii ki internette yer alan oyun siteleri sayesinde. İnternette küçük bir araştırma yaptığınızda okey oynayabileceğiniz onlarca site bulabilirsiniz. Bu siteler günün hemen her saati (gece yarısı dahil) oynayabileceğiniz binlerce oyuncu barındırmakla birlikte, kendi seviyenizdeki oyuncularla oynayarak oyundan daha fazla zevk almanızı sağlamak için farklı kategoriler de bulundurmaktadır. Örneğin, yeni öğreniyorsanız yeni başlayanların bulunduğu gruba katılabilir, uzaman seviyesindeyseniz bazı sitelerde giriş yapmak için belli bir puan toplamanız gereken uzman oyuncuların bulunduğu odaya girebilirsiniz.

Oldukça sevilen okey oyununu internette tamamen ücretsiz bir şekilde oynamanız mümkündür. Bunun yanında, eğer kendinize güveniyorsanız, gerçek parayla oynayarak eğlenirken bir yandan da gelir elde edebilir, hatta turnuvalara katılarak en iyi oyuncun siz olduğunuzu kanıtlayabilirsiniz!

Okey varyasyonları

Hemen herkesin bildiği ve zevkle oynadığı klasik varyasyonun yanında, daha az kişinin bildiği ancak hızla popüler olan varyasyonları da bulunmaktadır. 34, 51 ve 101 okey olarak adlandırılan bu oyun varyasyonlarında daha fazla taşla oynamak ve eli yere açmak gibi kurallar söz konusudur ve oyuncular arasında çok daha fazla etkileşim gerektirdiğinden bazı oyuncular tarafından daha çok tercih edilmektedir.

İster gerçek parayla ister zevkine oynayın, internette okey oynamayı mutlaka denemelisiniz!